Praha

Praha je už po staletí považována za jedno z nejkrásnějších měst na světě s velkým množstvím úchvatných historických památek. Představujeme vám ty nejzajímavější z nich, které byste si při návštěvě Prahy rozhodně neměli nechat uniknout.
svatyvit-20150923-141241.jpg          zlataulicka-20150923-141241.jpg

1. PRAŽSKÝ HRAD

Pražský hrad byl odedávna sídlem českých panovníků, nyní v něm sídlí prezident republiky. Byl založen v 9. století a podle Guinessovy knihy rekordů je největším hradem na světě. Jeho součástí je mnoho historických budov včetně Katedrály sv. Víta, ve které jsou uloženy korunovační klenoty. V areálu se nachází několik zahrad, jenž nabízí nádherné výhledy na historické centrum města. Od historicky nejcennější Královské zahrady ho dělí Jelenní příkop. Součástí areálu je také malebná Zlatá ulička, kterou rozhodně stojí zato vidět.
 
Jedinečný výhled na Prahu je z Hradčanského náměstí, kam vedou Nové zámecké schody. Vstup do hradního areálu ze všech stran střeží hradní stráž. Nedaleko Pražského hradu si určitě nenechte ujít procházku malou čtvrtí Nový svět, která má úzké uličky plné malebných zákoutí a kouzelných domků.
 
Jak se tam dostat:
1) Tramvají č. 22 na zastávku Pražský hrad. Dejte se doleva a za necelých 5 min. se ocitnete u kašny na II. nádvoří.
 
2) Tramvají č. 22 na zastávku Pohořelec. Vydejte se z kopce dolů a za 10 minut chůze se ocitnete na Hradčanském náměstí u Brány gigantů, kteří střeží vstup na I. nádvoří.
 
3) Tramvají č. 22 na zastávku Malostranské náměstí, kde se na úpatí Nerudovy ulice vydejte do ulice Zámecká. Po cca 50 metrech odbočte prudce doleva, do ulice Thunovská. Ta vás dovede až na Nové zámecké schody, po kterých - s výhledem na malebné střechy Malé Strany - vystoupáte na Hradčanské náměstí, odkud Bránou gigantů vstoupíte na Pražský hrad.
 


Karluv-Most-01.jpg         Malostranska-vez.jpg
 
2. KARLŮV MOST

Karlův most je nejstarším dochovaným pražským mostem, který propojuje Staré Město s Malou Stranou. Základní kámen položil roku 1357 český král Karel IV. Most je 516 metrů dlouhý a 9,5 metrů široký. Byl vybudován z pískovcových kvádrů pod dohledem známého stavitele Petra Parléře.
 
Most zdobí 30 soch a sousoší, z nichž většina pochází z období 1706-14.
V 19. století po mostě jezdila koňská tramvaj, kterou později nahradila elektrická dráha a autobusy. Od roku 1965 je most pouze pro pěší.
 
Na Karlově mostě stojí tři věže, ze kterých se naskýtá překrásný výhled nejen na samotný most, ale i na Pražský hrad. Na Malé Straně jsou to Malostranské mostecké věže. Na druhé straně pak Staroměstská mostecká věž.
 
Jak se tam dostat:
Tramvají 12, 20 nebo 22 na zastávku Malostranské náměstí, pak cca 50 metrů směrem k řece.
 


Staromestka-radnice-02.jpg        Staromestka-radnice-04.jpg 

3. STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ A ORLOJ

Staroměstské náměstí, které bylo již v 10. století významným tržištěm, je nejstarším náměstím v historickém centru Prahy
. Obklopuje ho řada historických domů společně se Staroměstskou radnicí s jedním z nejznámějších orlojů na světě, který byl zkonstruován roku 1410. Uprostřed dnešního Staroměstského náměstí stojí socha Jana Husa.
 
Jak se tam dostat:
Metrem A dojedete na zastávku Staroměstská a pak ujdete cca 100 m Kaprovou ulicí, náměstí pak bude přímo před vámi.
 

Václavské náměstí       Václavské náměstí

4. VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Dlouhý bulvár, který je po obou stranách lemován drahými obchody, kancelářemi, směnárnami, hotely či restauracemi. Kromě obchodního centra je ale Václavské náměstí i významným kulturním centrem, neboť právě v prostoru náměstí nebo v jeho okolí, nalezneme významná muzea, divadla a další památky. Václavské náměstí bylo vždy spojeno s mnoha významnými historickými skutečnostmi, které měly zásadní vliv na následný vývoj událostí. Jednou z dominant Václavského náměstí je socha svatého Václava, která byla svědkem řady demonstrací a manifestací. Pochází z dílny významného českého sochaře Josefa Václava Myslbeka, který na monumentálním díle pracoval více než třicet let.
 
Jak se tam dostat:
Metrem A dojedete na stanici Můstek či Muzeum.
Metrem B dojedete na stanici Můstek.
Metrem C dojedete na stanici Muzeum.
 


Petrinska-rozhledna-01.jpg        Petrinska-rozhledna-02.jpg 
 
5. PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA

Petřínská rozhledna nabízí panoramatický výhled na celou Prahu a za dobrého počasí je možné v dáli spatřit i horu Říp či vrcholky Českého Středohoří. Z vrcholové plošiny je překrásný výhled na Pražský hrad, který je přímo pod vámi. O kousek dál můžete sledovat kroutící se Vltavu mezi pražskými mosty.
 
Rozhledna byla postavena v roce 1891 na strategickém vrchu Petřín. Za pouhé 4 měsíce zde vyrostla pětkrát menší napodobenina Eiffelovy věže
 v Paříži, na jejíž vrchol se dostanete po 299 schodech. Cestou nahoru 
si můžete odpočinou v prosklené vyhlídkové galerii, která se nachází ve výšce 53 metrů.
 
Na Petřínskou rozhlednu doporučujeme vydat se lanovkou z Malé Strany, která vás pohodlně vyveze až na Petřín, jen pár kroků od rozhledny.
 
Jak se tam dostat:
Lanovkou: z Újezdu do stanice Petřín
Pěšky:
1) od Malostranského náměstí ulicemi Tržiště a Vlašská
2) z Pohořelce po ulici Úvoz a přes Velkou strahovskou zahradu
3) z tramvajové zastávky Újezd přes Seminářskou zahradu


Žižkovská věž        Žižkovská věž 
 
6. ŽIŽKOVSKÁ VĚŽ

Žižkovská věž - Tower Park Praha - není nejen nejvyšší stavbou Prahy, ale se svými 216 metry i nejvyšší vyhlídkovou plošinou v České republice. Konstrukce se skládá ze tří válcových ocelových tubusů dosahujících společně výšky 134 metrů. Hlavní tubus, obsahující dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů.
 
Po kompletní rekonstrukci všech vnitřních prostor, je pro vás připravena nová Observatoř Tower Park Praha ve výšce 93 metrů nad zemí, která nabízí jako jediná v Praze 360° pohled na metropoli. Díky otevírací době od 8:00 do 24:00 můžete obdivovat výhled za denního světla stejně, jak v noci, kdy se stává Praha téměř magická. Kromě úžasného výhledu zde můžete vyzkoušet i interaktivní zábavu v podobě ozvučených závěsných křesel, tzn. bubble chairs nebo videí představující Prahu i celou Českou republiku. Za dobrých podmínek se lze rozhlédnout až 100 km daleko. 
 
Jak se tam dostat:
Metrem: do stanice trasy A – Jiřího z Poděbrad
Tramvají: č. 11 – do zastávky Jiřího z Poděbrad
Autobusem: č. 136, 175 do zastávky Flora (odtud tramvají č. 11 do stanice Jiřího z Poděbrad - odtud  ulicí Milešovská, která nás dovede až k věži)
 


Kampa         Kampa

7. KAMPA

Kampa je nejtajemnější ostrov v centru Prahy. Odedávna zde bydleli vodníci, rusalky a jiná strašidla. Kampa je druhý nejkrásnější městský ostrov světa, proto ho rozhodně stojí zato  navštívit. Tato oblast města je tak ohromující, že vypadá skoro neskutečně. Toto jsou důvody proč Kampu navštívit. A co Vás zde čeká ? Tajemný kout Prahy, který zejména v noci na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou.  Staré a pověstmi opředené mlýny.  Úžasné výhledy na Vltavu, Karlův most a Starou Prahu.
 
Jak se tam dostat::
Tramvají: č. 12, 20, 22, 91 do zastávky Malostranské náměstí


Pěšky: 
Nejlepší je sejít z Karlova mostu po schodech přímo na náměstíčko na Kampě.
Z Malostranského náměstí doporučujeme jít Mosteckou ulicí na Karlův most a sejít na náměstíčko na Kampě.


Zoo Praha, Foto: M. Bobek        Zoo Praha 
 
8. ZOO PRAHA

Kouzelná Pražská zoologická zahrada leží v kopcovité a lesnaté Troji. V roce 2015 největší cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa, který vznikl hodnocením miliónů jeho uživatelů. Pražská zoo se v něm umístila na 4. místě, což potvrdilo její celosvětovou popularitu.
 
V nedávné době tu přibyly pavilony Indonéská džungle, kde se chovají varani komodští, expozice lachtanů, Opičí ostrov, stejně jako nesmírně oblíbené gorily. Pražská zoo je slavná také svým úspěšným chovem koní Převalského. Přijďte se podívat na unikátní gaviály indické do pavilonu Čambal!
 
Jak se tam dostat::
Bus č. 112: z Nádraží Holešovice (stanice metra C) nebo z Podhoří (od přívozu)
Bus č. 236: z Podhoří (od přívozu), z Bohnic
 
Tram č. 17: do zastávky Trojská, dále pak busem č. 112
nebo ze zastávky Vozovna Kobylisy do zastávky Trojská, dále pak busem č. 112